ADIM ADIM

Yardımseverlik koşusu kavramını ülkemize getiren Adım Adım oluşumu; “gönüllü olma” kavramını, her ay kredi kartlarımızdan çekilen bağışlar olmaktan sıyırıp şehre ve doğaya yayıyor. Adım Adım herkesi, her ayın ilk cumartesi günü, saat 8.30’da Belgrad Ormanı Neşet Suyu Parkuru’nda iyilik için koşmaya bekliyor.

NEDEN KOŞARIZ?

Çoğumuzun aklına bu soruya yanıt olarak sağlıklı kalmak veya zayıflamak gelebilir. Ama bana sorarsanız işin aslı yaratılışımızdan bu yana gelen ve bu koşma arzusunu tetikleyen etmenler. Örneğin; hayatımız boyunca hep bir şeylere yetişmeye çalışırız; kaçırdığımız otobüse, geç kaldığımız işe veya havaalanında uçağa binmek üzere olan, kırgın sevgiliye… Fiziksel anlamdaki bu yetişme faaliyetinin yanı sıra, hayatın kendisine yetişmeye çalışırız aslında beynimiz yeniliklere yetişmek için, girdiğimiz ortamlara ayak uydurmak için durmadan koşar. Hep bir şeylere yetişmeye çalışan insanoğlu, koşmayı bu yüzden sever işte. Koşmak içgüdüseldir, bizim günlük rutinimizin bir parçasıdır ve hayatlarımızda hep vardır. Tabii bu içgüdüselliğin yanında, zayıf olmayı da hepimiz çok severiz, o ayrı.

‘ADIM ADIM’ İYİLİK

Gündelik hayatta bizler gibi sağa sola koşan birtakım güzel insanların oluşturduğu bir hareketten bahsetmek istiyorum size. Sağa sola koşturma eylemlerini toplumsal faydanın sağlanmasına yönlendiren bu hareket, bitiş çizgisinde bekleyen hayatlara çare olmayı amaçlıyor. Yabancı ülkelerde “charity run” adı altında düzenlenen yardımseverlik koşusunu ülkemize getiren Adım Adım oluşumu; “gönüllü olma” kavramını, her ay kredi kartlarımızdan çekilen bağışlar olmaktan sıyırıp şehre ve doğaya yayıyor. Hem spor yaparak sağlıklı ve fit kalıyoruz hem de yardıma ihtiyacı olan bireyler için umut ışığı oluyoruz. Sosyal medyadan kolaylıkla ulaşabileceğimiz Adım Adım, bizi her ayın ilk cumartesi günü, saat

8.30’da Belgrad Ormanı, Neşet Suyu Parkuru’nda iyilik için koşmaya bekliyor. Unutmayın! Bu bitiş çizgisinde hepimizin hayatına dokunacak bir şeyler var.

ITIR ERHART

Yard. Doç. Dr. Itır Erhart, Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri Lisans ve Yüksek Lisans Programları Öğretim Üyesi. Erhart aynı zamanda, yurt dışında “charity run” olarak bilinen kolektif yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kurulan ilk sivil toplum oluşumu olan Adım Adım’ın kurucuları arasında.

Kolektif yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kurulan ilk sivil toplum oluşumu olan Adım Adım’ın kurucularından Itır Erhart’a sorduk.

Toplumsal amaca yönelik farkındalık yaratmayı koşu eylemi ile nasıl bağdaştırdınız?

Bu benim fikrim değildi. Bunu dünyanın çeşitli yerlerinde, özellikle Kuzey Amerika ve İngiltere’de yapan çok insan var. Ben ABD’de, bir otobüs durağında gördüğüm bir ilanla tanıştım bu fikirle. Daha önce olabileceğini düşündüğüm bir şey değildi. İlanda “Maraton zor mu sanıyorsun? Kemoterapiyi dene!” yazıyordu. O zaman fark ettim ki birtakım insanlar toplumsal değişim için koşuyorlar aslında. Ben de dahil oldum.

Sizinle birlikte başka kurucu ortaklar var mı?

Onlar günlük hayatta hangi işle meşguller? Şu anda oluşumun içinde aktif olarak Renay Onur ve ben varız. Tabii yüzlerce başka gönüllü var ama kurucu ekipten iki kişi olarak şu anda biz aktifiz. Renay iş geliştirme uzmanıydı şimdi emlak işi yapıyor.

 Grubu oluşturan bireylerin belirli bir meslek grubunda ağırlığı var mı?

En çok avukatlar var. Finans sektöründen de aynı şekilde katılım epey yüksek.

Katılımcıları kültür, gelir düzeyi ve sosyal statüleri açısından nasıl değerlendirirsiniz?

Katılımcıların çok büyük bir kısmı İstanbul’da yaşıyor. Kadın-erkek dağılımı eşit. Eğitim düzeyleri genelde üniversite. Çoğunluk beyaz yakalı ama mavi yakalılar da son yıllarda koşmaya başladı. Bu bizi çok sevindiriyor. Mesela kurumsal takımların yanında, fabrika takımları da gelmeye başladı. Bununla birlikte mavi yakalı kişi sayısı artmaya başladı. Ama beyaz yakalılar daha ağırlıklı şu anda.

Okuyucularımız size nerelerden ulaşabilir?

Adım Adım’a Facebook’tan, Instagram’dan, Twitter hesabından, “adimadim.org” web sitesinden ulaşabilirler. İPK (İyilik Peşinde Koş), koşu için kullandığımız platformda, herkesin bir profil sayfası var, oradan da ulaşabilirler.

Sizce Türkiye sosyal sorumluluk konusunda ne kadar bilinçli?

Bireysel bağış Türkiye’de çok düşük ve insanlar birey olarak bir şey yapabileceklerini düşünemiyorlar ama bu küçük küçük bağışların ne kadar büyük bir fark yarattığı yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Ünlü simaların düz enlediğiniz koşulara katılımı nasıl? Onlardan yeterli desteği gördüğünüze inanıyor musunuz?

Gerçekten koşan ve bağış toplayan ünlü simalar olduğu sürece, harika. Mesela bu sene Çağan Irmak koştu Tema Vakfı için. Bu çok heyecan vericiydi çünkü gerçekten koşup bağış topladı. Ünlü biri gelip orada göründü, fotoğraf çektirdi; bunun Adım Adım’a veya koşuya hiçbir etkisi yok. İdeal olan Çağan Irmak gibi gerçekten hedefini belirlemek, sosyal yardım kuruluşunu seçmek ve gerçekten koşmak.

10 KOŞU PARKURU

Yıldız Parkı

İçinde barındırdığı tarihi yapılarıyla kendine hayran bırakan Yıldız Parkı, gerek profesyonel gerek acemi koşucular için iyi bir tercih.

Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı’nın içerisinde bulunan, koşarken nefes kesen doğasından çok etkileneceğiniz Neşet Suyu, 7 km’lik koşu parkuru, hafta sonu ailesiyle spor yapmaya gelmiş insanların yanı sıra profesyonellerin de uğrak yeri.

Maçka Parkı

Şehrin kalabalığından uzaklaşmak, asırlık çınarların arasında koşmak için uzaklara gitmenize gerek yok. Maçka Parkın’da bulunan istediğiniz zorluktaki parkurlarda koşabilirsiniz.

Emirgan Parkı

Bahar aylarında a.an rengarenk çiçekler, sonbaharda sararan yapraklar arasında koşmayı kim istemez ki? Bu renk cümbüşüne bizzat şahit olmak için Emirgan Parkı’nı koşu parkurunuz olarak tercih edebilirsiniz.

Feneryolu – Suadiye Sahil Yolu

Deniz havasına doyarak koşu yapabileceğimiz bu rotada koşarken bisikletlilere ve patencilere dikkat etmekte fayda var.

Bebek – Ortaköy Sahili

Bu rotada Ortaköy kumpircilerinden Bebek waffle’cılarına kadar birçok engelle karşılaşabilirsiniz. Ancak engellere takılmak yok, koşmaya devam!

Fethi Paşa Korusu

Boğazı biraz da tepeden seyretmek ve bol oksijenle ciğerlerinizi mutlu etmek için seçilebilecek en iyi rotalardan biri Fethi Paşa Korusu.

Validebağ Korusu

Arazi koşusu yapmayı seviyorsanız, Validebağ Korusu’ndaki inişli çıkışlı parkurlar tam size göre.

Florya Atatürk Ormanı

Doğayla iç içe spor yapmayı sevenlerin sıklıkla tercih ettiği Florya Ormanı, 2 km’lik parkuruyla koşmak için farklı bir yer arayanların uğrak noktası.

Zeytinburnu – Bakırköy Sahil Yolu

7 km’lik koşu parkuruna sahip olan bu sahil yolu, bölgede oturanlar tarafından sıklıkla tercih edilmekte.