ATLA TERAPİ MERKEZİ

 Atlar gerçekten çok özel ve mucizevî varlıklar. Fiziksel, zihinsel ve duygusal bozukluğu olan çocuklarda atın hareketlerinden yararlanılarak fonksiyonel açıdan iyileşme sağlamayı amaç edinen Atla Terapi, uzun yıllardır uygulanan alternatif bir tedavi yöntemi.

ATLA TERAPİ MERKEZİ

Bercis Merdanoğlu

Türkiye Jokey Kulübü

Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı

 

Bercis Hanım sizi biraz tanıyabilir miyiz?

İstanbul doğumluyum. İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra, bireysel ve grup psikoterapileri ile ilgili eğitimler aldım. Özel psikolojik danışma merkezlerinde bireysel ve grup psikoterapileri konusunda çalışmalar yaptım. Çeşitli ulusal ve uluslararası kongrelere katılarak sertifikalar aldım.

Türkiye Jokey Kulübü Apranti Eğitim Merkezi’ne 2008 yılında Psikolojik Danışman olarak başladım. Yaklaşık 3 yıldır da Müdür Yardımcısı olarak çalışıyorum.

Atla Terapi Merkezi’nin doğuşundan bahseder misiniz?

 2008 yılında, birçok rehabilitasyon merkezlerinden hipodromumuza birçok çocuk piknik yapmak amacıyla geliyordu. Pony atlarımızın olduğu bokslarda atlarla iletişime geçtiklerine ve mutlu olduklarına şahit oluyorduk. İlerleyen süreçte kulübümüzün desteğiyle sertifikalı bir eğitim programına katıldık. Bireysel ve grup olarak çalışmalar yaptık. 2015 yılı Mayıs ayındaki engelliler haftasında, yönetim kurulumuzun talimatıyla, terapi merkezimizi özel eğitilmiş atlar ve profesyonel kadromuzla İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda hizmete açıldık.

 İlk kez İstanbul Veliefendi’de açılan, sonrasında ise Diyarbakır ve İzmir’de, şimdi ise Bursa’da faaliyete giren Atla Terapi Merkezi’nin hayata geçmesindeki sebepten bahseder misiniz?

Türkiye Jokey Kulübü’nün en değerli sosyal sorumluluk projesi olan Atla Terapi Merkezi’ni ilk kez 2015 yılının Engelliler Haftası’na denk gelen Mayıs ayında, İstanbul Veliefendi Hipodromu bünyesinde açtık. Atlar gerçekten çok özel ve mucizevî varlıklar. Fiziksel, zihinsel ve duygusal bozukluğu olan çocuklarda, atın hareketlerinden yararlanılarak fonksiyonel açıdan iyileşme sağlamayı amaç edinen Atla Terapi, uzun yıllardır uygulanan alternatif bir tedavi yöntemi aslında. Biz de TJK olarak dünyada yaygın olarak kullanılan ve ciddi başarılar elde edilen bu yöntemin Türkiye’de de yaygınlaşması ve engelli çocuklara şifa olması amacıyla projeyi hayata geçirdik. Bu vesileyle şu an 9 hipodromumuzun 4’ünde aktif olarak Atla Terapi hizmeti veriyoruz, ilerleyen dönemlerde ise tüm hipodromlarımızda Atla Terapi Merkezleri’ni hizmete açmayı hedefliyoruz.

 Atla Terapi Merkezi neyi amaç ediniyor?

Atla Terapi Merkezi’nin esas amacı, terapatik seanslar sonucu çocuklarda fiziksel anlamda iyileşmeler meydana gelmesini sağlamak ve çocukların sosyal hayatlarını olumlu yönde etkilemektir. Ülkemizdeki engelli çocuklar genel olarak sosyalleşmeyle ilgili problemler yaşıyor. Türkiye Jokey Kulübü olarak biz de, bir çocuğun hayatına dokunabilmenin tarifsiz mutluluğu içinde, çocukların sosyalleşmesi için yardımcı olmaya çalışıyoruz. İlk başlarda dış dünyayla bağlantı kurmak istemeyen, içine kapanık çocukların bir süre sonra kendilerini buraya ait hissettiklerine şahit oluyoruz. Terapiye gelen çocukların atlarla engelini tamamlıyor olması çok önemli. Bu sayede çocukların özgüveni hızlı bir şekilde gelişiyor, bedensel engeli olan çocukların ise kaslarının güçlenip geliştiğini gözlemliyoruz. Burada tanıklık ettiğimiz mucizevî olaylar, çocukların fiziksel ve zihinsel gelişiminin desteklenmesi, kaygı ve streslerinin azalması sonucu hayata daha kolay adapte olmaları yaptığımız işin ne kadar doğru bir amaca hizmet ettiğini gösteriyor.

Atla tedavi terapi yönteminin Dünya’daki ve Türkiye’deki konumu hakkında bilgi verir misiniz?

 Dünyada atlar, yunuslar ve köpekler hayvan destekli terapide yaygın olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde bu konuyla ilgili dersler üniversitelerde yeni verilmeye başlandı. Biz şu an 4 merkezimizde aktif bir şekilde çalışmamızı ücretsiz olarak sürdürüyoruz. İlerleyen zamanda ülkemizde atla terapinin daha çok yaygınlaşacağına inanıyorum.

Atla Terapi Merkezi’nde yapılan uygulamalar hakkında bilgi verebilir misiniz?

 Merkezlerimizde, fizyoterapistlerimizin yanı sıra, çocuklarla ilgili özel eğitim almış profesyonel anlamda at binen ve atın bakımından anlayan yan yürüyücüler de seanslar sırasında çocuklara eşlik etmektedir.

Atın üzerindeki tüm ekipmanlar engelli çocuklara özel olarak seçiliyor. Örneğin, ayaklarını koydukları üzengi, ayaklarının olması gerekenden ileri gitmesini engelleyip fren görevi yapıyor. Renkli dizgin kayışı ise çocukların renkleri öğrenmesine, komut almasına yardımcı oluyor. Buradaki asıl amaç, çocukların oyun oynarken çalışma yapıyor olması aslında; bir anlamda oyunla terapi oluyorlar diyebiliriz.

Atla Terapi Merkezi’nden yararlanmak isteyen engelli çocuklar için kayıt ve başvuru süreçleri nasıl gerçekleşiyor?

Doktor raporuyla at’a binmesi uygun görülen tüm engelli çocuklar merkezlerimizden yararlanabiliyor. Ailelerin randevu için İstanbul Veliefendi Hipodromu Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi, Diyarbakır Hipodrom Müdürlüğü, İzmir Şirinyer Hipodrom Müdürlüğü ve Bursa Osmangazi Hipodrom Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekiyor.

 

Telefon numaraları:

İSTANBUL ATLA TERAPİ TEL      : 0212 414 67 53

İZMİR ATLA TERAPİ TEL             : 0232 493 53 50

BURSA ATLA TERAPİ TEL           : 0224 808 41 31

DİYARBAKIR ATLA TERAPİ TEL  : 0412 254 30 24

Atla terapi sayesinde engelli çocukların gelişiminden söz eder misiniz?

 Ne mutlu ki, 2015 yılından bu yana merkezlerimizde 1585 engelli çocuğa 17720 kez terapatik biniş yaptırılarak çocukların tedavilerinde ciddi gelişmeler kaydedildiğini gördük. Buraya tekerlekli sandalyeyle gelip yürümeye başlayan, travmaya bağlı olarak konuşmaktan vazgeçip atlarla iletişim kurduktan sonra akıcı bir şekilde konuşan çocuklarımız var. Normalde kıyafetlerini bile giyemeyen bir çocuk, ata bineceğini öğrendiğinde kıyafetlerini giymeye, hipodroma gelmeye çalışıyor. Buraya gelmek için adım atmak, giyinmek, dışarı çıkmak isteği çocuğu sosyalleştirirken gösterdiği bu çaba da hayatını normal bir şekilde sürdürmesine destek sağlıyor. Doktorları tarafından ameliyat olması gerektiği söylenen bazı çocuklarda, seanslara başladıktan birkaç ay sonra at binmeye başlamalarıyla birlikte kaslarının açılıp güçlendiği için ameliyata gerek kalmadığına şahit oluyoruz. Daha önce hiçbir canlıya dokunamayan çocuklar, at binmeye başladıktan sonra dışarıdaki hayvanlarla da bağ kurabilecek duruma geliyor. Böylelikle hayata karşı korku ve kaygılarında da azalma görünüyor.

 Atların iyileştirici gücünden bahseder misiniz?

Atın ruh ve beden sağlığına katkısı yüz yıllardır bilinen bir gerçek olmakla beraber atlar, hisseden ve çocukların da hissetmesini sağlayan son derece şefkatli canlılar. Özellikle engelli bireylerde, atın vücut ısısı, yürüyüşündeki dinamik ve ritmik hareketler birçok sistem ve duyunun uyarılmasına vesile oluyor. Hippoterapi bu anlamda engelli bireylerde denge, koordinasyon, duruş kontrolü, ince motorik gelişimlerinin sağlanması, konuşmanın uyarılması ve iletişim becerilerinin artmasının yanında kişinin kendisine olan özgüvenin artması gibi olumlu etkilere sahip. Hem bedensel hem de zihinsel anlamda iyileştirici bir güce sahip bu tedavi yöntemi sayesinde konuşamayan çocukların konuştuğuna, yürüyemeyen çocukların ise yürüdüğüne şahit oluyoruz.

Şimdiye kadar terapiye gelen çocuklarda ne gibi ilerlemeler gözlemlediniz?

 İlk olarak açık alanda olmanın mutluluğunu yüzlerinden okuyabiliyorsunuz. Atlarla iletişime geçtiklerinde bu daha çok artıyor. Yükseklik korkularını yendiklerine, kendilerine olan özgüvenin geliştiğine, konuşamayan veya aksak konuşan çocukların konuştuğuna, kaslarıyla ilgili problemleri olan çocukların kaslarının geliştiğine, tekerlekli sandalye ile gelen ve yürüyemeyen çocukların ise yürüdüğüne şahit oluyoruz.

 Atla Terapi Merkezi’nden faydalanmak için belirli bir ücret talep ediliyor mu?

 Bu, Türkiye Jokey Kulübü’nün en önem verdiği sosyal sorumluluk projesidir. Dolayısıyla, TJK bünyesinde hizmet veren At’la Terapi Merkezleri’ndeki seanslara katılmak isteyen herkes bu uygulamadan ücretsiz olarak yararlanabiliyor.

Atla Terapi Merkezi’nde yaşanan hikâyelerin birkaçını bizlerle paylaşır mısınız?

 Otizmli 9 buçuk yaşına kadar hiç konuşmamış bir çocuğumuz vardı. Ailesi başta olmak üzere etrafındaki herkes konuşacağı umudunu yitirmişti. Ata dahi yaklaşmaktan korkuyordu. İlk olarak ata yaklaşımı öğrendikten sonra ata binmek için merdivenlerden çıkarkenki yükseklik korkusunu da yendik. Daha sonra da ata komut vermeyi, yönlendirmeyi öğrendiği zaman bir gün kelimeler ağzından dökülmeye başladı. İlk kelimesi ‘at’ oldu. O anda ailesi ve yakınlarının gözlerinden yaşlar dökülüyordu. Yaşadığımız mutluluğu tarif etmem pek mümkün değil.

 At ile terapinin aşamaları ve içeriğinden bahseder misiniz?

 Çok kısa bahsedecek olursak, ilk olarak at ile iletişim, biniş, biniş içerisinde egzersizler, kapanış ve vedalaşma safhaları var. İçeriği psikolojik ve fizyolojik anlamda çok uzun aşamalardan geçiyor.

 Her engelli için atla terapi uygun mudur?

 Özellikle, otizm, MS, psikolojik bozukluklar, Down sendromu ve bazı omurilik rahatsızlığı olan çocukların tedavilerinde uygulanan atla terapi yöntemi, tüm engel grupları için uygun olmamakla beraber, yalnızca ilgili doktorun raporuyla tedaviye izin verilen çocuklarda uygulayabiliyoruz.

Atlara terapiye yönelik bir eğitim veriliyor mu?

 Elbette. Terapi seansları, çiftliklerde yetiştirilmiş ve manejde özel eğitim alan atlarla yapılıyor. Olumsuz bir durum karşısında sakin davranabilecek atlardan söz ediyoruz.

 Terapi süresi neye göre belirleniyor?

 Dünyada terapi yapan kuruluşların terapi verme zamanı spesifik olarak tanımlanmamış olup, terapi seans sürelerinin çocukların potansiyellerine göre değişiklik gösterdiği görülmektedir. Terapi merkezimizde seans süreleri, çocuğun gelişimine ve doktor/fizyoterapistin verdiği rapora göre belirlenip, terapi görme sayısı da bu doğrultuda düzenlenmektedir.

Eklemek istediğiniz başka bir nokta var mı?

 Hipodromlarımıza, Atla Terapi Merkezlerimize tüm çocuklarımızı ve velilerini güzel vakit geçirmeleri için bekliyoruz.