İSLAM DİKBIYIK

Türkiye’nin ilk Arı Ürünleri ve Kovan Havası ile Tedavi Merkezi’ni de bünyesinde barındıran Dikbıyık Arı Çiftliği’nin kurucusu İslam Dikbıyık, “Bal ve arı ürünlerinden yoksun bir yaşam asla düşünülemez” diyor.

Arıcılıkla nasıl tanıştınız, Dikbıyık Arı Çiftliği nasıl hizmete geçti? 

Meslek hayatımıza 2010 yılında, iki kovan ile, kendi balımızı üretmek üzere başladık. Ailemizle uğraştıkça aldığımız neticeler bizi daha da motive etti. Her daim daha iyisini yapmak için gayret gösterdik. Bal hasadı içimizi başarı hissi ile doldurdu. Elimizdeki her imkanı arıcılık mesleğimizi geliştirmek için bu işe yönelttik. Mesleğimizin her aşamasında prensibimiz, her gün yeni bir şeyler öğrenip yeniliklerimize yenilik katarak ilerlemek oldu. 2011 yılında sınırlı imkanlarla kovan sayımızı 11’e yükselttik. Yine aynı yıl bal üretiminin yanında arı poleni üretimini de öğrenip polen üretmeye başladık. 2012 yılı başlarında Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi iş birliği ile propolis üretimine başladık. 2013 yılında Alternatif Tıp Derneği’nin destekleri ile arı ekmeği üretimine başladık. Aynı yıl Organik Tarım Sertifikası için müracaatımızı yaptık. 2014 yılında ise Apiterapi Derneği’nin destekleri ile apilarnil ile tanıştık ve üretimine başladık. Yine aynı yıl apitoryum çalışmalarına başlayarak, Arı Ürünleri ve Kovan Havasıyla Terapi Merkezi’ni kurduk. 2015 yılında üretimimizin kalitesine, organiklik ve hijyen yanında bir de soğuk zincir ekledik. Şu anda Türkiye’nin her tarafına kargo ile ürün gönderebiliyoruz. Her gün taş üstüne taş koymak, geliştirmek ve doğal olan üretimi paylaşmak için ailemizle gayretle ve azimle çalışıyoruz. Kovan sayımızı, güvenilir ve organik ürün hizmeti sunabilmek için artırdık. Organiklik ve hijyen özelliği Tarım Bakanlığı tarafından tasdiklenmiş, güvenilir ürünlerimizi göğsümüzü gere gere sunuyoruz.

Türkiye’nin ilk Apitoryum Merkezi Dikbıyık Arı Çiftliği’nde hizmete açıldı. Nedir apitoryum? 

Apitoryum kelimesini arı ürünlerinin ve kovan havasının insan sağlığı için tamamlayıcı ve destekleyici olarak uygulandığı merkez anlamında kullanıyoruz. Bilimsel olarak “Arı ürünlerinin insan, hayvan ve bitki sağlığında koruma ve tedavi edici özelliklerin uygulamalı kullanım yöntemlerinin bütünü” olarak kabul edilen tıbbi tamamlayıcı bir uygulama merkezi de denilebilir. Geleneksel doğu tababeti ile metodolojik batı tıbbının özsel bütünleşmesi olarak da ifade edilebilir. Bu bilim çok eski zamanlardan beri kullanılmakta, hastalıktan koruyucu ve iyileştirici etkileri biliniyor. Son yıllarda apiterapi, bir başka deyişle “arı (arı ürünleri) ile tedavi” insanların doğal yaşama geri dönüş eğilimiyle daha fazla gündeme gelmeye başladı. Ancak arının sadece ürettiği ürünler değil, kendisi, hatta yaşadığı ortam bile apitoryum tedavisinde etkili oluyor.

Apitoryum ve ürünleri ile fayda sağlanan başlıca hastalıklar nelerdir? 

Temel konu, bağışıklık sistemine destek vermek. Kas-iskelet-sinir sistemi rahatsızlıkları, kalp damar hastalıkları, kadın hastalıkları, zihinsel gelişim rahatsızlıkları, kısırlık tedavisi, kanser türleri, alzheimer, solunum hastalıkları, bağırsak rahatsızlıkları, bağışıklık sistemini kuvvetlendirme, erken yaşlanmayı geciktirme, ülser, gastrit, reflü, diş-dişeti hastalıkları ve daha birçok hastalıkların iyileşmesinde, tıbbi tedaviyi “destekleyici” özellikleri en başta sayılabilir. Sonuç olarak; hastalıklarla mücadele ettiğimiz günümüzde apitoryum ve ürünlerinin, herhangi bir sağlık probleminin çözülmesinde tıbbi tedavi yöntemleriyle birlikte kullanılabileceği konunun uzmanları tarafından bildiriliyor. Bu yönüyle apitoryum ve ürünleri tıbbın alternatifi değil “destekçisi” olarak görülmeli. Elde edilen umut verici sonuçlarla, hastaların düşük maliyetle yan etkisiz güvenilir bir tedavi desteği yöntemiyle sağlıklarına kavuşmasının, sağlıklı kişilerin de daha zinde ve kaliteli bir şekilde yaşamlarını sürdürmesinin mümkün olabileceğini ortaya koyuyor.

Dikbıyık Arı Çiftliği’nde ne tür ürünler bulabiliriz? 

Çiftliğimizde Arı Ürünleri ve Kovan Havası İle Terapi Merkezi’miz bulunuyor. Başlıca ürünlerimiz bal, çiçek balı, kestane balı, arı poleni, propolis, arı sütü, arı ekmeği, apilarnil, bal sirkesi, ballı propolisli cilt kremi, ballı propolisli kış çayı.

Sipariş verenlerin genel segmenti ne? Yoğun ilgiyi hangi gruptan alıyorsunuz? 

Ürün ve hizmetlerimizi genelde organik ürün kalite ve bilincine sahip, doğal yaşama ilgi duyan bireyler tercih ediyor. Özellikle sağlık sektöründe çalışanlar ve yakınları da ilgi duyuyor.

Sağlıklı yaşam için arıcılık ve bal üretimi günümüzde olmazsa olmaz mıdır? 

“Kim deva arıyorsa derdine, şifa kaynağı arının p eteğinde…” sloganından yola çıkarak balsız ve arı ürünlerinden yoksun bir yaşam asla düşünülemez diyor uz!

Sahte bal ürünleri bizleri nasıl etkiliyor? Tüketici sahte balı nası l anlar? 

Biz saf ve organik üretimle meşgulüz. Bu sorunun cevabı bizde yok.

Arı zehiri nedir? Hangi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır? 

Apitoryum ürünlerinin en başında yer alan arı zehiri; arı poleni, bal, apilarnil, arı sütü, balmumu ve propolis gibi bal arısı ürünlerinin terapatik kullanımını içerir. Apiterapinin en yaygın olarak bilinen ve en iyi şekilde uygulanan yöntemi arı zehiri terapisidir. Bu terapi arı iğnelerinin medikal olarak kullanımını içerir. Arıların medikal açıdan kullanılması antik çağlara dayanır. 2000 yıllık Çin tıbbı metinlerinde arılardan bahsediliyor ve Hipokrat da arılar ile ilgili yazılar yazmıştır. Mısırlıların arılardan elde edilen merhemlerle hastalıkları tedavi ettikleri söylenir. Bal arısı zehiri 78’den fazla aktif madde içerir. Bu aktif maddelerinin çoğunun fizyolojik etkileri vardır. Arı zehirinde en fazla miktarda bulunan bileşen melittindir. Paul L. Cerrato’nun ilginç çalışmaları var. Arı zehiri romatizmalı artrit gibi sağlık durumlarının tedavisinde etkili olabiliyor. Arı zehirinin birçok rahatsızlığa iyi gelmesi nedeniyle üretimi ve tıpta kullanımı her geçen gün artıyor. Farmokolojik olarak arı zehiri kan dolaşımını artırıcı, bakteri öldürücü, radyasyona karşı koruyucu, tansiyon düşürücü etkileri ve bağışıklık sistemini aktive edici daha birçok etkilere sahip. Arı zehirinin etkili olduğu kabul edilen özellikle arthritis (eklem iltihabı) ve romatizma, MS, kronik ağrılar, depresyonlar, tümörler, kas spazmları ve prostat rahatsızlığı için başarıyla kullanıldığı belirlenmiştir. Multiple sklerosis hastalığı bugün dünyada tıp otoritelerince tam tedavisi bilinmeyen hastalıklar arasında gösteriliyor. Ama arı zehiri ile MS hastaları üzerinde yapılan bir çalışmada tedaviye alınan dört farklı grupta % 30-86 arasında bir başarı elde edilmiştir. Bu sonuç MS için gelecekte umut vericidir. Bazı kanser türleri, damar tıkanıklıkları, astım ve AIDS’te kullanılmakta ve başarılı sonuçlar alınabilmekte. Bunlar % 100 kesinleşmiş olmasa da umut verici gelişmeler. Arı zehiri ile herhangi bir tedaviye başlamadan önce mutlaka arı zehiri alerji testi yaptırılmalı. Arı zehiri tedavisi, tüberküloz, bel soğukluğu, endokardit rahatsızlıklarında ve hamilelikte kullanılmamalı.

Birçok bal üretim firması var. Rekabet ve kalite denetimi anlamında neler söyleyebilirsiniz? 

5262 Sayılı Organik Tarım Kanunu ve 27676 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan, Organik Tarım Esasına İlişkin Yönetmelik uyarınca, Dikbıyık Arı Çiftliği’nin tüm ürünleri sertifikalı üretimdir. Bu nedenle üretimdeki miktardan ziyade ürünün kalitesi, olası hijyenik zincir ve kalitenin her anlamda korunarak markasal boyutuyla daha fazla ilgileniyoruz. Bu bağlamda; arıcılık dünyasının önde gelen isimlerinin yanı sıra profesörler, tıp doktorları, yurt içi ve yurt dışından akademisyenler, sektörümüzün gelişmesini her anlamda destekleyen bilgi, birikim ve araştırmalarını her zaman, her yerde bizlerle paylaşmış ve paylaşan, varlıklarından güç aldığımız üniversitelerin ilgili birim başkanlıkları ve değerli hocalarımızın desteğiyle kaliteli üretim bizim en önemli sorumluluğumuz.

Arıcılık konusunda Türkiye’de siz neler yapıyorsunuz? 

Ülke genelinde üne sahip bilim insanlarının katılımlarıyla “Apitoryum Buluşması” başlıklı son derece etkileyici içeriğe sahip olan bir açık hava konferansını Türkiye’de ilk defa gerçekleştirmenin haklı gururunu ve mutluluğunu yaşadık. Arıcılık dünyasının önde gelen isimlerinin yanı sıra profesörler, tıp doktorları, yurt içi ve yurt dışından akademisyenler ve birçok TV kanalının da katılımıyla “Arı Ürünleri ve Kovan Havasının İnsan Sağlığındaki Yeri ve Önemi”ni konuştuk. Apitoryumun, hastalıkların tedavisinde tamamlayıcı ve destekleyici yanlarının masaya yatırıldığı, bilim insanlarının fikir alışverişinde bulunduğu bu konferansa Prof. Dr. Ercan Dülgeroğlu, Prof. Dr. Cüneyt Turan, Prof. Dr. Levent Aydın, Prof. Dr. Hüseyin Oruç, Dr. Veli Cicimen, Dr. H. Hüseyin Ünal, Dr. M.Ertan Güneş, Opr. Dr. Dursun Ünal, Dr. Ali Sorucu, Dr. Ramadhan Nyandwi gibi isimler katılımlarıyla bizleri onurlandırdı. “Apitoryum Buluşması”yla, katılımcıların arasındaki iş birliğinin devam etmesi ve insanlığa katkı sağlayacak bilimsel anlayışın gelişmesine fayda sağlaması temennileri ile dostluk köprüsü kurmayı başardığımıza inanıyorum.

Ürünleriniz içinde en spesifik olan hangisi? 

Aslında şu ürün veya bu ürün diyemeyiz, çünkü her biri kendi alanında birer başyapıttır bizim için. Örneğin bal sirkesi. Bildiğimiz arı balının prebiyotik maya ile fermente edilip iki yıl bekletilmesiyle elde edilir. Diğer sirkelere göre çok daha farklı özelliklere sahip mucizevi bir üründür. Uzun bir fermantasyon süreci ile üretilen bal sirkesi antioksidan, antimikrobiyal ve pek çok faydalı özelliklere sahiptir. Bu gücü içerisinde yer alan asetik asit, galik asit, kaşetin, kafeik asit ve diğer biyolojik aktif bileşenleri içerisinde yüksek miktarlarda bulundurmasıyla sağlar. Evlerimizde üzüm sirkesi, elma sirkesi en çok kullanılan tür olsa da, destek ve tedavi edici sayısız etkilerinden dolayı “altın madalya” bal sirkesinindir. Bu ürün, içeresindeki vitaminlerle şifalı özellikleri için kullanılır. Hafif bir tada sahip olduğu için diğer sirke çeşitlerinin aksine suya katılmadan, sade halde içilebilir. Şifalı özelliklerinden yararlanılacaksa aç karına içilmesi tavsiye edilir. Damarları temizleyerek vücuttaki kanın dolaşımını kolaylaştırır, mide rahatsızlıklarını önler, sindirimi rahatlatır. Cildi besleyici ve gençleştirici özelliği vardır. Günlük sirke tüketimi sayesinde karın yağları, bel çevresinde incelme, kilo vermeyi kolaylaştırması ve kandaki trigliserit seviyesinde belirgin miktarlarda azaltmasıyla güçlü bir detoks etkisi vardır. Vücudu temizleyici özelliği ile beyin, sinir ve sindirim sistemlerine iyi gelmesiyle kullanımı tercih edilir. Bu özelliklerinden dolayı biz sirkelerin piri şahı diyoruz Sirke-i Nur bal sirkesine.

Küresel anlamda hedefleriniz neler? 

Apitoryum | Arı Ürünleri ve Kovan Havası İle Terapi Merkezi, Uludağ Bal, Apirela Propolis, Sirke-i Nur markalarıyla Dikbıyık Arı Çiftliği olarak, takım çalışması ve ekip ruhu ile pazar şartlarını doğru zaman ve doğru zeminde yakalamayı başarmış, yapmış olduğu yatırımlarla günümüzün başarılı firmalarından biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. En son gelişmelere ayak uydurarak, gelişen teknolojiyi yakından takip ederek her zaman daha iyisini yapmaya çalışıyoruz. Bu doğrultuda daha ileriyi görerek, tüketicinin istek ve beklentilerini baz alarak, ve de her kesimden tüketiciye hitap ederek pazarda kendimizi kanıtlamayı başardık. Üretimde daima paylaşmayı, tüketimde ise kalite, estetik ve güncelliği ilke edinerek, değişen dünya ve değişen müşteri beklentilerine ve farklı kültürlere hitap etmeyi sürdürüyoruz; bu misyonu gelecekte de koruyacağız. Saf, organik ve hijyenik üretime devam… Son olarak; “Kim deva arıyorsa derdine, şifa kaynağı arının peteğinde…”