YOLLAR HEPİMİZİN

TANER AYLAR 

Taner Aylar, 63 yaşında; emekli İngilizce öğretmeni. 30 yıldır bisiklete binen, Türkiye’nin muhtelif şehirlerine bisikletle yolculuk yapan Aylar, Türkiye’nin ilk bisikletli topluluklarından olan ve birçok bisiklet grubuna öncülük eden Perşembe Akşamı Bisikletçileri (PAB) grubunun bir üyesi.

Bisiklete binmek size ne ifade ediyor? 

Bisiklet, biz bisiklet sevenler için özgürlüğü, sporu, sağlığı, dostluğu, doğa sevgisini içeren bir yaşam biçimi.

Bu ekibin kurucuları kimlerdir? Onlar günlük hayatta hangi işle meşguller? 

PAB ilk olarak İzmir’de Muhlis Dilmaç arkadaşımız tarafından kurulmuş. Daha sonra ülkenin diğer şehirlerinde de faaliyet göstermiş. Grubumuzun yöneticileri öğretmen, psikolog, muhasebeci gibi muhtelif meslekten oluşuyor.

Şu anda ekipte kaç kişi var? 

4000 üyemiz var. Turlara katılım hava koşullarına göre 30 ila 100 kişi arasında değişiyor.

Grubu oluşturan bireylerin genel özellikleri neler? 

Grubumuzu oluşturan bireyler gelir seviyesi ve meslek grupları bakımından farklılık gösteriyor; belirli bir mesleki odaklanma söz konusu değil. Genelde katılımcıların eğitim düzeyi lise ve üstü. Yaş aralığı ise 16 ile 70 arası.

Okuyucularımız size nerelerden ulaşabilir? 

Bize Facebook PAB (Perşembe Akşamı Bisikletçileri İstanbul Anadolu Yakası) sayfasından ulaşabilirler.

Bisiklete binmek için yerine getirilmesi gereken prosedürler var mı? 

Grubumuzda sürüş yapacak arkadaşlardan istediklerimiz: kask, yedek iç lastik, aydınlatıcılar, yama aparatı, pompa ve sürüşe uygun kıyafet.

Etkinlikler nerede ve ne zaman gerçekleştiriliyor? 

Grubumuzun adından anlaşılacağı üzere her perşembe akşamı Şaşkınbakkal Sahili’nde toplanıp İstanbul’un çeşitli semtlerine sürüş yapıyoruz.

Medyanın bu oluşuma karşı ilgisi nasıl? 

PAB grubu ülke çapında faaliyet gösteriyor. Bisiklet kültürüne yönelik ilginin artmasına paralel olarak zaman zaman çeşitli haber kaynaklarında yer aldık. Ancak bisiklet kültürünün gelişmesinde, sağlıklı bir çevre ve sağlıklı, mutlu bireyler oluşmasında, sadece grubumuzun değil, bu misyonun gelişmesi ve bilincin yerleşmesi için medyanın da desteğine ihtiyaç var.

Sık karşılaştığınız bisiklet kazaları neler? Araç kul lanıcılarının bisikletlilere karşı tutumlarını nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Birçok spor dalında olduğu gibi bisiklet sporunda da kazalar olabiliyor. Sürücünün dikkatsiz davranması, bisiklet alımında kullanıcının sürüş tarzına uygun bisiklet seçilmemesi, aşırı güven, bisiklet yollarının yetersizliği, şehir içi yollarda oluşan çukur ve tümsekler kazalara yol açabiliyor. Diğer araç kullanıcılarının bisiklet sürücülerine gerekli saygıyı göstermemesi ve araçlarını tehlike oluşturacak şekilde kullanması da ciddi sorun oluşturuyor. Bu nedenle tüm sürücülerin bu konuda yeterli eğitim almaları en büyük arzumuz. Unutmayalım yollar hepimizin.